Skip to main content

Запитання та відповіді щодо туберкульозу

|

Що таке ТБ? Туберкульоз (ТБ) спричиняє бактерія під назвою Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis). Бактерії чи мікроби зазвичай вражають легені. Бактерії ТБ можуть вражати будь-яку частину тіла, наприклад нирки, хребет або головний мозок.

 Є гарні новини. Людей із ТБ можна лікувати, якщо вони звертаються по медичну допомогу!

Як поширюється ТБ? ТБ передається повітряно-краплинним шляхом від однієї людини до іншої. Бактерії ТБ поширюються у повітрі, коли людина з інфекційним ТБ легень чи гортані кашляє, розмовляє чи співає. Люди, що знаходяться поблизу, можуть вдихнути ці мікроби ТБ і заразитися. Коли людина вдихає мікроби ТБ, вони можуть осісти у легенях та почати розмножуватися. Звідти мікроби ТБ можуть переміщатися через кров у інші частини тіла, такі як нирки, хребет або головний мозок.

Хто схильний до ризику захворювання на ТБ?

Багато людей з латентною туберкульозною інфекцією (ЛТІ) ніколи не хворіють на ТБ. Хоча не у всіх з ЛТІ розвинеться ТБ, приблизно у 5–10 % хворих на ТБ розвинеться протягом життя, якщо не буде проведено лікування. За оцінками, прогресування від невилікованої ЛТІ до захворювання на ТБ становить приблизно 80 % випадків захворювання на ТБ. У деяких людей з ЛТІ ймовірність розвитку ТБ вища, ніж у інших. 

Люди з високим ризиком розвитку ТБ зазвичай поділяються на дві категорії:

  1. Ті, хто нещодавно були заражені мікробами ТБ
  2. Ті, хто мають захворювання, які послаблюють імунну систему, у тому числі:

» ВІЛ

» Вживання психоактивних речовин (наприклад, вживання ін’єкційних лікарських препаратів)

» Спеціалізоване лікування ревматоїдного артриту чи хвороби Крона

» Трансплантація органів

» Тяжке захворювання нирок

» Рак голови та шиї

» Діабет

» Медикаментозне лікування, таке як лікування кортикостероїдами

» Силікоз

» Низька вага тіла

Діти, особливо віком до 5 років, наражаються на більш високий ризик розвитку ТБ післяьзараження.

Що таке латентна туберкульозна інфекція (ЛТІ)? У більшості людей, які вдихають мікроби ТБ та заражаються, організм здатний боротися з мікробами ТБ, щоб зупинити їх розростання. Бактерії ТБ стають неактивними, але вони залишаються живими в організмі та можуть стати активними пізніше. Це називається латентною туберкульозною інфекцією, або скорочено ЛТІ.

 Люди з ЛТІ:

 » Не мають симптомів.

 » Не почуваються хворими.

 » Не можуть передавати мікроби туберкульозу іншим.

 » Зазвичай мають позитивний результат аналізу крові на ТБ або позитивну реакцію шкіри на ТБ.

 » У людей з ЛТІ може розвинутись ТБ, якщо вони не отримують лікування від ЛТІ.

У людей з ЛТІ немає симптомів, і вони не можуть поширювати мікроби туберкульозу серед інших. Однак, якщо мікроби ТБ стають активними в організмі та розмножуються, людина перейде від ЛТІ до захворювання на ТБ. З цієї причини людей з ЛТІ слід лікувати, щоб запобігти розвиткові ТБ. Лікування ЛТІ має важливе значення для боротьби з ТБ в Україні, оскільки воно суттєво знижує ризик того, що ЛТІ переросте у захворювання на ТБ.

Які бувають симптоми захворювання на ТБ?

Симптоми захворювання на ТБ залежать від того, де в організмі розвиваються мікроби ТБ.

Захворювання на ТБ легень може спричиняти такі симптоми:

Симптоми ТБ в інших частинах тіла можуть включати в себе:

» ТБ нирок, може спричинити появу крові у сечі.

» ТБ менінгіт, може спричинити головний біль або сплутаність свідомості.

» ТБ хребта, може спричинити біль у спині.

» ТБ гортані, може спричинити осиплість голосу.

У чому різниця між латентною туберкульозною інфекцією (ЛТБІ) та захворюванням на ТБ?

Існують важливі відмінності між латентною туберкульозною інфекцією (ЛТІ) та захворюванням

на ТБ. Таблиця нижче пояснює ці ключові відмінності поряд.

Чи слід мені пройти обстеження на ТБ?

Вам слід пройти обстеження на ТБ, якщо:

» Ви знаходилися поруч із людиною, у якої встановлено захворювання на ТБ, або є передбачення, що вона хвора на інфекційний ТБ.

» Ви народилися або часто перебуваєте у країнах з високим рівнем захворюваності на ТБ.

» В даний час Ви мешкаєте, раніше мешкали або працюєте в умовах великої групи людей, де ТБ більш поширений, наприклад, у притулку для безпритульних, в’язниці, в’язниці чи будинку для людей похилого віку.

» Ви є медичним працівником, який доглядає хворих на ТБ.

» Ви належите до групи населення, яка з більшою ймовірністю має латентну туберкульозну інфекцію (ЛТІ) або захворювання на ТБ, включно з людьми, які не мають належного доступу до медичного обслуговування, мають низький дохід або зловживають наркотиками або алкоголем.

Крім того, діти, особливо віком до 5 років, мають підвищений ризик розвитку ТБ після зараження.

Тому важливо проводити тестування на ТБ інфекцію у дітей, які могли контактувати з людиною, хворою на ТБ.

Якщо я контактував з хворим на ТБ, чи можу я заразити ТБ інших?

Якщо Ви контактували з особою, хворою на ТБ, Ви можете заразитися бактеріями ТБ, але Ви не зможете відразу ж передати ці бактерії іншим людям. Тільки люди з інфекційним захворюванням на ТБ можуть передавати мікроби ТБ іншим. Перш ніж Ви зможете передавати мікроби ТБ іншим, Вам доведеться вдихнути мікроби ТБ та заразитися. Тоді мікроби повинні будуть розмножуватися у Вашому організмі та спричиняти інфекційне захворювання на ТБ. У цей момент Ви можете заразити ТБ інших.

У більшості людей, які вдихають мікроби ТБ та заражаються, організм здатний боротися з мікробами, щоб зупинити їх розростання. Бактерії стають неактивними, але вони залишаються живими в організмі та можуть стати активними пізніше. Це називається латентною туберкульозною інфекцією (ЛТІ). Люди з ЛТІ не можуть передавати мікроби ТБ іншим. Людей з ЛТІ можна лікувати, щоб запобігти захворюванню на ТБ.

Як лікувати захворювання на ТБ?

Для хворих на ТБ є добрі новини! Його майже завжди можна лікувати та вилікувати за допомогою медичних препаратів. Але їх слід приймати за призначенням лікаря чи медсестри.

Якщо у Вас ТБ, Вам потрібно приймати декілька різних протитуберкульозних препаратів.

Це робиться для того, аби вбити велику кількість бактерій ТБ. Прийом декількох протитуберкульозних препаратів вбиває всі ТБ мікроби й запобігає їхній стійкості до ліків. 

«Стійкість» означає, що ліки більше не можуть вбивати туберкульозні бактерії.

Найпоширенішими препаратами, що використовуються для лікування ТБ, є такі:

» Ізоніазид (INH)

» Рифампін (RIF)

» Етамбутол (EMB)

» Піразинамід (PZA)

Якщо у Вас ТБ легень або гортані, Ви, скоріше за все, заразні. Вам потрібно залишатися вдома, не ходити на роботу чи до школи, щоб не заразити інших людей туберкульозними мікробами. Після прийому ліків протягом кількох тижнів Ви відчуєте себе краще і, можливо, більше не будете заразними для інших. Ваш лікар або медсестра повідомлять Вас, коли Ви зможете повернутися на роботу або до школи або відвідувати друзів.

Захворювання на ТБ не повинно заважати Вам вести нормальний спосіб життя. Люди, які більше не заразні або не почуваються хворими, часто можуть робити те саме, що й до того, як захворіли на ТБ. Якщо Ви приймаєте ліки відповідно до вказівок лікаря або медсестри. Це убезпечить Вас від повторного захворювання.

Як я можу запобігти поширенню ТБ?

Найважливіший спосіб запобігти поширенню мікробів ТБ для людей з інфекційним захворюванням ТБ полягає в тому, щоб приймати всі ліки згідно з усіма вказівками лікаря або медсестри. Ви також повинні виконувати всі візити до клініки. Ваш лікар або медсестра повинні знати, як Ви почуваєтеся. Для цього часто потрібне повторне рентгенологічне дослідження органів грудної клітки або дослідження харкотиння (мокроти, що виділяється з глибини легень при кашлі). Ці тести покажуть, чи ліки діють.

Тести також допомагають показати, чи можете Ви передавати мікроби ТБ іншим людям. Обов’язково повідомте свого лікаря про все, що Ви вважаєте порушенням.

Якщо Ви настільки хворі на ТБ, щоб лягти в лікарню, Вас можуть помістити в спеціальну палату. У цих палатах використовуються вентиляційні отвори, які запобігають поширенню мікробів ТБ в інші кімнати. Люди, які працюють у цих спеціальних приміщеннях, мають носити спеціальну маску для обличчя, щоб захистити себе від мікробів ТБ. Ви повинні залишатись у палаті, щоб не заразити інших людей збудниками ТБ.

Якщо Ви заразні і знаходитесь вдома, Ви можете зробити вказане нижче, щоб захистити оточуючих:

» Приймайте ліки згідно з указівками лікаря. Це дуже важливо!

» Завжди прикривайте рота серветкою, коли кашляєте, чхаєте або смієтеся. Покладіть серветку у закритий пакет та викиньте.

» Ізолюйтеся від інших і уникайте тісного контакту з оточуючими. Спіть у спальні подалі від інших членів родини. Уникайте присутності гостей у будинку.

» Не ходіть на роботу чи до школи.

» Частіше провітрюйте кімнату зовні (якщо на вулиці не дуже холодно). ТБ поширюється у невеликих закритих приміщеннях, де повітря не рухається. Поставте вентилятор на вікно, щоб видувати (витягувати) повітря, яке може бути наповнене мікробами ТБ. Якщо у Вас в закритому приміщенні є інші вікна, відкрийте їх, щоб вентилятор міг втягувати свіже повітря. Це зменшить ймовірність того, що мікроби ТБ залишаться в кімнаті та заразять тих, хто дихає повітрям.

Пам’ятайте, що ТБ поширюється повітрям. Люди не можуть заразитися туберкульозними мікробами при рукостисканні, сидячи на унітазі або спільно використовуючи посуд та столові прилади з хворим на ТБ.

Після того як Ви прийматимете ліки протягом приблизно 2 або 3 тижнів, Ви, можливо, більше не зможете передавати мікроби ТБ іншим. Ваш лікар або медсестра повідомлять Вас, коли Ви зможете повернутися на роботу або до школи чи відвідувати друзів.

Пам’ятайте, що Ви одужаєте тільки в тому разі, якщо прийматимете ліки точно відповідно до вказівок лікаря або медсестри.

 

Перейти до вмісту