Як захиститись від грипу?
Найефективнішим засобом профілактики грипу залишається вакцинація!
Щорічна вакцинація важлива, оскільки штами вірусу грипу постійно змінюються, і кожного сезону вірус має нові характеристики.
Ідеально робити щеплення на початок епідемічного сезону (жовтень – листопад), але навіть якщо цей час уже минув, щеплення все одно буде корисним. Це допоможе зменшити ризик ускладнень, навіть якщо ви вже підхопили вірус. Сезон грипу в північній півкулі зазвичай триває з жовтня по квітень, тож ще є час виробити імунітет проти захворювання.
Особливо важливою є вакцинація для груп ризику:
– Діти з 6 місячного віку до 5 років; особи віком понад 60 років; трудові колективи підприємств, установ, організацій; медичні працівники; вагітні; жінки, які планують вагітність; військовослужбовці, будівельники, працівники поліції; особи, які доглядають хворих на грип удома; особи з хронічними захворюваннями та особливими станами, які мають високий ризик виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу.
– Групи високого ризику виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу: пацієнти з цукровим діабетом, первинними імунодефіцитами, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями печінки, легень, серцево-судинної системи, ураженнями нирок, люди з ВІЛ, пацієнти з функціональною чи анатомічною аспленією та трансплантацією кісткового мозку, пацієнти з лімфомою, множинною мієломою, лейкемією та пацієнти, що тривало отримують ацетилсаліцилову кислоту; пацієнти з неврологічними захворюваннями; люди з ожирінням з індексом маси тіла (ІМТ) 40 і вище; пацієнти з ослабленою імунною системою через хвороби (наприклад, деякі види раку, такі як лейкемія) або ліки (наприклад, ті, хто отримує хіміотерапію або променеву терапію раку, або люди з хронічними захворюваннями, що потребують прийому хронічних кортикостероїдів або інших препаратів) що пригнічує імунну систему); особи, які перенесли інсульт.
– Група найвищого пріоритету для вакцинації від грипу – вагітні.
Захворіти на грип через вакцинацію неможливо. Усі вакцини проти грипу, які використовуються в Україні, є неживими, тобто вони не містять активного вірусу, здатного викликати захворювання. В сезоні 2024-25 в Україні доступні для придбання дві неживі 4-валентні вакцини проти грипу Джисі Флю Квадривалент та Ваксігрип Тетра.
Іноді після вакцинації можуть виникати поствакцинальні реакції, такі як легка лихоманка або нездужання. Ці реакції можуть нагадувати симптоми грипу, але вони є короткочасними й зазвичай минають протягом 72 годин.
Також важливо пам’ятати, що для формування повноцінного імунітету після вакцинації необхідно близько двох тижнів.
За цей період людина може захворіти на грип, якщо була інфікована до або одразу після щеплення. У такому разі вакцинація може полегшити перебіг захворювання.
Наразі вакцинація проти грипу в Україні є рекомендованою, тобто проводиться власним коштом пацієнта. Вакцину можна придбати в аптеці та ввести в комунальному медзакладі, де Ви обслуговуєтесь, за направленням сімейного лікаря.