Skip to main content

Увага, лістеріоз!

| ,

Лістеріоз є відносно рідкісним захворюванням, що спричиняється мікроорганізмами Listeria monocytogenes та характеризується поліморфізмом клінічних проявів та високим рівнем летальності. Listeria являють собою невеликі, некислотостійкі, безкапсульні, неспороутворюючі, бета-гемолітичні, аеробні та факультативно анаеробні грампозитивні бацили, які мають характерну невелику рухливість. Вони поширені по всьому світу в навколишньому середовищі, мешкають у кишечнику людини, у ссавців, птахів та ракоподібних. Є кілька видів Listeria, але тільки L. monocytogenes є основним патогеном для людини.

Найбільш небезпечною ця інфекція є для чутливих груп населення: дітей першого року життя, людей похилого віку, людей з ослабленим імунітетом, а також вагітних жінок та немовлят.

У 2023 році в Україні було зареєстровано 12 випадків лістеріозу, загальнонаціональний показник захворюваності склав 0,02 на 100 тис населення. В той же час, у 2022 році було зареєстровано лише 2 випадки лістеріозу. Найбільша кількість випадків була зафіксована у Волинській області, показник захворюваності склав 0,4 на 100 тис населення.

Зараження людей пов’язане зі споживанням фруктів, овочів, інфікованої води та продуктів тваринництва (м’ясо, молоко, риба). Основний механізм передачі інфекції – фекально–оральний, також мають місце повітряно-крапельний, контактний та трансплацентарний. Найчастіше зараження відбувається через харчові продукти при відсутності термічної обробки та тривалому зберіганні їх при низьких температурах.

Первинна лістеріозна бактеріємія виникає рідко і проявляється високою температурою тіла без локальних симптомів та ознак. Після прийому зараженої їжі може розвинутись гастрорентерит з лихоманкою. За першими симптомами вона схожа на харчове отруєння. Тому важливо звернутись до лікаря, якщо у вас з’явилися ознаки харчового отруєння: слабкість, озноб, підвищена температура, діарея, блювота.

Інша форма хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. Також може розвинутися ендокардит, перитоніт, остеомієліт, септичний артрит, холецистит та плевропневмонія. У випадку прогресування хвороби страждає центральна нервова система (головний мозок). Для літніх людей, осіб з ослабленим імунітетом, маленьких дітей та вагітних жінок наслідки можуть бути летальними.

Лістеріозна бактеріємія під час вагітності може викликати внутрішньоматкову інфекцію, хоріамніоніт, передчасні пологи, внутрішньоутробну смерть або неонатальну інфекцію плода. Менінгіт, викликаний Listeria, зустрічається приблизно до 20% випадків у новонароджених і у пацієнтів > 60 років. У двадцяти відсотках випадків можуть виникнути: ознаки енцефаліту, дифузний енцефаліт або, рідко, ромбенцефаліт (змінена свідомість, параліч черепних нервів, мозочкові ознаки та моторна або сенсорна недостатність) та абсцес.

Окулогландулярний лістеріоз може викликати офтальміт та збільшення регіонарних лімфатичних вузлів (синдром Паринауда). За цією симптоматикою можуть розвинутися інокуляції кон’юнктиви, які у разі відсутності етіотропного лікування можуть перейти у бактеріємію та менінгіт.

Діагноз лістеріозу підтверджується виділенням культури L. monocytogenes з крові та цереброспінальної рідини.

Для профілактики лістеріозу всі харчові продукти необхідно піддавати термічній обробці (варіння, смаження, запікання), яка на 100% знищує лістерії. Перед вживанням сирих овочів і фруктів ретельно мити їх. Не варто вживати пошкоджені овочі та фрукти (падалиця, тріщини, розломи). Розігрівання у мікрохвильовій печі, бланшування, розморожування при кімнатній температурі не знищує мікроорганізми. Особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися у харчових продуктах навіть в холодильнику та морозильній камері. При приготуванні їжі не розміщуйте сирі та готові продукти поруч. Не нарізайте варені овочі для салату на дошці, де ви тільки що розрізали сире м’ясо. Сирі та готові продукти не слід зберігати на одній полиці в холодильнику. Не купуйте продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені в їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування. Вживайте лише безпечну воду. Дотримуйтесь заходів особистої гігієни – мийте руки після відвідування вулиці, туалету та громадських місць, перед вживання їжі.

Лікар — інфекціоніст – Вікторія ЧЕМЕРОВСЬКА

Перейти до вмісту