Skip to main content

Час дізнатись про кашлюк

|

 Кашлюк є ендемічним захворюванням у ЄС та у всьому світі. Кожні три-п’ять років очікуються підвищення епідемії навіть за високого охоплення щепленнями. Після кількох років обмеженої циркуляції в ЄС, особливо під час пандемії COVID-19, у 2023 році було зареєстровано понад 25 000 випадків кашлюку та понад 32 000 у період з січня по березень 2024 року.

Спостережувану епідеміологічну картину можна пояснити низкою факторів, до яких належать: очікувані піки епідемії, наявність невакцинованих або нещеплених осіб, ослаблення імунітету, зменшення внеску природного стимулювання в загальній популяції протягом періоду пандемії COVID-19.

 

Оцінка ризику Загальний ризик оцінюється як високий для неімунізованих або частково імунізованих немовлят віком до 6 місяців, оскільки вони представляють групу з найвищою захворюваністю та смертністю від кашлюку.

Немовлята старше 6 місяців і діти віком до 15 років мають помірний ризик, якщо вони не імунізовані або частково імунізовані, і мають низький ризик, якщо вони повністю вакциновані відповідно до національних календарів імунізації.

Старші підлітки старше 16 років і дорослі віком до 64 років мають помірний ризик, який знижується до низького, якщо вони нещодавно отримали бустерну дозу.

Люди похилого віку (≥65 років) та люди будь-якого віку з основними захворюваннями, такими як астма, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) або імуносупресія, мають загальний помірний ризик зараження кашлюком, маючи помірну ймовірність інфікування та помірний вплив (тобто вища ймовірність пережити важку хворобу, ніж особи в молодшій віковій групі).

Епідеміологічна ситуація З 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року було зареєстровано 25 130 випадків кашлюку в країнах ЄС, а з 1 січня по 31 березня 2024 року було зареєстровано ще 32 037 випадків (рис. 1).

Це збільшення випадків відбулося після періоду дуже низької активності кашлюку під час пандемії COVID-19, з середини 2020 року до кінця 2022 року.  Згідно з інформацією з відкритих джерел, станом на 20 березня 2024 р. зростання випадків кашлюку також зареєстровано в багатьох країнах світу, зокрема в Австралії, Бразилії, Болівії, Канаді, Китаї, Ізраїлі, Чорногорії, Сербії, Сполучених Штатах та Великобританії.

В Україні протягом першого кварталу 2024 року (січень-березень) в Україні зафіксували 1006 випадків захворювання на кашлюк (за той же період 2023 року — 49).

Розподіл захворюваності на кашлюк по віковим групам  у країнах ЄС (рис. 2).

Смертельні випадки У період з 2011 по 2022 рік було зареєстровано загалом 103 випадки смерті, з яких 69 (67%) були немовлятами та 25 (24%) – дорослі віком 60 років і старше. У період з січня 2023 року по квітень 2024 року було зареєстровано загалом 19 смертей: 11 (58%) у немовлят і 8 (42%) у літніх людей (60+ років). Кількість смертей за віковими групами змінювалася між 2011 та 2024 роками (рис. 3).

Програми вакцинації Усі країни ЄС мають програму первинної вакцинації проти кашлюку немовлят і дітей раннього віку. Хоча графіки та вік у цільових групах немовлят/дітей різняться в різних країнах:

  • Дві первинні дози вводять між 2 та 5 місяцями та між 10–12 місяцями в Австрії, Чехії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Ісландії, Італії, Ліхтенштейні, Люксембурзі, Нідерландах, Норвегії, Румунії, Словаччині, Словенії, Іспанії, Швеції.
  • Три первинні дози, що вводяться від двох до шести місяців, плюс одна бустерна доза, яка зазвичай вводиться у віці 18–24 місяців у Бельгії, Болгарії, Хорватії, Кіпрі, Естонії, Греції, Угорщині, Латвії (ревакцинація у 12–15 місяців), Литві, Мальті, Нідерландах, Польщі, Португалії.
  • Три первинні дози, що вводяться від 2 до 6 місяців, без бустерної дози до 24 місяців в Ірландії. На додаток до звичайної програми для дітей, усі країни ЄС, окрім Болгарії, Естонії, Фінляндії, Мальти та Словаччини, мають рекомендації щодо бустерної дози безклітинної кашлюкової вакцини зі зниженим антигеном у вагітних. Вакцинація матері ацелюлярною кашлюковою вакциною може захистити новонароджених до того, як вони досягнуть достатнього віку для отримання власних вакцин через передачу антитіл від їхніх матерів. Цю рекомендацію було введено на тимчасовій основі в Хорватії та Угорщині, відповідно, у періоди та в районах високої захворюваності. Залежно від країни, ревакцинацію матері зазвичай рекомендують починаючи з другого семестру вагітності із загальним інтервалом введення, рекомендованим між 16 та 36 тижнями аменореї.

Рекомендації щодо бустерної дози для підлітків і дорослих відрізняються в різних країнах. Хоча в Хорватії, Данії, Мальті, Нідерландах, Португалії та Іспанії немає рекомендацій щодо ревакцинації підлітків, усі решта країн рекомендують її для підлітків (віком 10–16 років) з інтервалом після останньої дози первинного курсу від 3 до 11 років. Крім того, Австрія, Бельгія, Фінляндія, Кіпр, Франція, Фінляндія, Німеччина, Греція, Італія, Ліхтенштейн, Люксембург, Норвегія, Словенія та Польща також рекомендують бустерну дозу дорослим. Бустер для дорослих рекомендовано кожні 10 років в Австрії, Бельгії, Кіпрі, Греції, Італії, Люксембурзі, Норвегії, Польщі. У Франції рекомендована одна доза для осіб віком від 25 до 39 років, а потім кожні 10 років – бустерна доза; у Ліхтенштейні та Фінляндії ревакцинація для дорослих рекомендована у віці 25 років. У Чехії та Німеччині рекомендована одна бустерна доза в дорослому віці.

В Україні відповідно до обов‘язкового календаря щеплень, діти мають отримати чотири вакцини – у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, треба наздогнати його якнайшвидше. Крім того, МОЗ повідомляє, що від кашлюку потрібно вакцинуватися вагітним жінкам у термін від 16 до 32 тижні вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини. Комбіновану вакцину АКДП проти дифтерії, кашлюка та правця в Україні закуповують коштом державного бюджету, тож щеплення — безоплатні. Також є вакцини від кашлюку, які можна купити власним коштом. Вони зі зменшеною кількістю кашлюкового компонента, так звані ацелюлярні вакцини, такі як «Пентаксим» — дифтерія, правець, поліомієліт, кашлюк, гемофільна інфекція та «Інфанрикс Гекса» — дифтерія, правець, поліомієліт, кашлюк, вірусний гепатит В, гемофільна інфекція.

В Україні майже не фіксують випадки кашлюку у підлітків та дорослих. Тому, скоріше за все, ми бачимо лише верхівку айсбергу. Наш календар щеплень виглядає все більш застарілим. Останнє щеплення проти кашлюку припадає на 18 місяців. Тому потрібно в 6 років відмовлятися від вакцини АДП і вводити Бустрикс Поліо (АаКДП-м). Також Бустрикс (без поліо-компоненту) слід вводити підліткам в 16 років та дорослим замість безкоштовної індійської АДП-м за словами лікаря-імунолога вищої категорії Андрія Волянського.

 

Як краще рішення, раціональне та щадне – відстежувати кількість захисних антитіл і вводити наступну дозу, коли напруженість падає. Для більш детальної інформації звертайтесь до лікаря-інфекціоніста КНП “МП №25” ХМР Чемеровської В.І., 2 пов. 41 каб., з попереднім направленням від сімейного лікаря.

Перейти до вмісту