Skip to main content

9 вересня 2017 року – Всесвітній день надання першої медичної допомоги

|

Щорічно, починаючи з 2000 року, у другу суботу вересня в багатьох країнах відзначається Всесвітній день надання першої медичної допомоги (World First Aid Day). Ініціаторами його проведення виступили національні організації – члени Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Мета надання першої медичної допомоги – проведення потерпілому необхідних найпростіших медичних заходів для порятунку його життя, зменшення його страждань і попередження розвитку можливих ускладнень. Професійно таку допомогу надають, звичайно ж, медики, але крім них прийомами надання першої допомоги зобов’язані володіти співробітники поліції і рятувальники.

Але, як показує життя, ситуації, що вимагають надання екстреної медичної допомоги, виникають найчастіше несподівано, в умовах дефіциту часу і нерідко за відсутності людей з медичною освітою. Тому важливо в таких ситуаціях, коли дорога кожна секунда, всім, хто став їх учасником, не піддаватися паніці, діяти швидко і рішуче.

За даними Всесвітньої Організації охорони здоров’я (ВООЗ), щорічно в світі через травми, отриманих в результаті ДТП, опіків, падінь або утоплень, відбувається до 10% всіх випадків смерті та до 15% всіх випадків інвалідності. Травм і каліцтв є основною причиною загибелі людей у ​​віці від 15 до 45 років і призводять до десятків мільйонів випадків звернень до лікарень за невідкладною допомогою. Важливо пам’ятати, що надання першої медичної допомоги особливо ефективно протягом першої так званої «золотого години». Оскільки саме в цей проміжок часу максимальні компенсаторні функції організму людини, яка отримала раптові і серйозні пошкодження, ефективно підтримують його стабільний стан.

Ось чому фактор часу має велике значення при наданні першої допомоги потерпілому. І вважається, що якщо людина доставлений в лікарню протягом першої години після отримання травми, то це допомагає забезпечити йому найвищий рівень виживання і значне зниження ризику розвитку ускладнень після травми. Тому в сучасних умовах життя суспільства швидка медична допомога залишається одним з вирішальних чинників порятунку життя людей у ​​всьому світі.

Однак, не завжди швидка допомога може прибути вчасно на місце події. Тому вміння кожного з нас надати першу необхідну допомогу потерпілому до прибуття служб порятунку може зіграти вирішальну роль у порятунку життя людини. І важливо усвідомлювати, що ніхто не застрахований від нещасних випадків, і завтра на місці потерпілого може виявитися будь-який з нас.

Тому в цей день в різних країнах силами активістів та співробітників Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та різних медичних організацій проводяться акції та консультації про необхідність, важливість і способах надання першої медичної допомоги постраждалим.

Перейти до вмісту